Bireysel Emeklilik 01/01/2017 tarihi itibari ile zorunlu hale geliyor.

45 yaşın altındaki ücretli çalışanların Bireysel Emeklilik Sistemi'ne otomatik katılımını sağlayacak uygulama için geri sayım başladı.
Emeklilikte ikinci maaş imkanı sağlayacak sistem,13 milyon çalışanı kapsayan uygulama, Sistemde kalınmasını teşvik edecek pek çok destek de içeriyor. Bunlardan biri de 1.000 TL'lik devlet katkısı. Düzenlemeye göre; 45 yaş altındaki ücret karşılığı çalışanlar, işverenleri aracılığıyla bir emeklilik planına dahil olacak. Çalışan isterse 2 ay içinde sistemden çıkabilecek. Bu sürede çalışanın cayma hakkını kullanmaması halinde, Sisteme girişte 1 defaya mahsus olmak üzere,1.000TL ilave devlet katkısı sağlanacak. Bu destek,%25'lik devlet katkısına ek olarak sunulacak.2 ay sabredip cayma hakkını kullanmayanların hesabına 1.000TL devlet katkısı yatırılacak. Ancak hem 1.000TL’lik hem de %25'lik devlet katkısını eksiksiz çekebilmek için en az 10 yıl prim ödeme ve 56 yaşını doldurma koşulu aranacak. 3 yıldan önce sistemden çıkanlar devlet katkısı alamayacak.
Sistemde 3-6 yıl arasında kalanlar katkının %15'ini, 6-10 yıl arasında kalanlar %35'ini alabilecek. 56 yaşını doldurmamış ancak 10 yıl para yatırmış olanlar ise devlet katkısının %60'ını almaya hak kazanacak. BES'ten emeklilik hakkı elde edenler ile vefat veya maluliyet nedeniyle ayrılanlar katkının tamamını alacak.
Yeni sistem, emeklilikte de ek bir desteği içeriyor. Emeklilik hakkının kullanılması durumunda, Hesabında bulunan birikimi en az 10 yıllık, yıllık gelir sigortası sözleşmesi kapsamında almayı tercih eden çalışana, Birikiminin yüzde 5'i karşılığı ek devlet katkısı ödemesi yapılacak. Yani en az 10 yıl prim ödeme ve 56 yaş koşullarını yerine getirenler, Parayı topluca çekmek yerine "Birikimimi en az 10 yıl emekli aylığı şeklinde ödeyin" derse, birikmiş para üzerinden yüzde 5 ilave devlet katkısı yapılacak.
Yeni sistemde, çalışanlardan her ay prime esas kazancının yani brüt maaşının yüzde 3'ü kadar kesinti yapılacak. Örneğin; brüt maaşı 2 bin lira olan çalışanın her ay 60 lirası bireysel emeklilik hesabına aktarılacak. Asgari ücretliler de şu andaki maaşa göre bireysel emeklilik hesabına aylık 49,41 lira yatıracak. Hemen bize ulaşın. 0546 724 61 00

BİREYSEL EMEKLİLİK
Uluşehir Sigorta acentesi olduğu AXA HAYAT ve EMEKLİLİK ile geleceğiniz yeniden tanımlanıyor

Bugünden birikim yapmaya başlayın, emekliliğinizde rahat edin! Bireysel emeklilik sistemi, düzenli birikim yaparak çalışma döneminizdeki hayat standardınızı emeklilik döneminizde de sürdürebilmenizi sağlamaya yardımcı bir tasarruf ve yatırım sistemidir. Siz de geleceğiniz için bugünden harekete geçerek ihtiyaçlarınıza uygun olarak oluşturduğumuz planlarımızı inceleyebilirsiniz. Hemen bize ulaşın. 0546 724 61 00

 

BİREYSEL EMEKLİLİK

 

Düşük ödemelerle sisteme hemen dahil olmak ve uzun dönemde birikimlerinizi oluşturmak istiyorsanız Destek Emeklilik Planı'nı seçebilirsiniz. Böylece emeklilik döneminizde size destek olacak tasarruflarınızı birikime yönlendirmeye başlıyor olacaksınız.
Katkı payı ödemeleri aylık, üç aylık, altı aylık ve yıllık dönemlerde yapılabilir. Aylık asgari katkı payı 125 TL’dir. Ek Katkı Payı Katılımcı veya ad ve hesabına katkı payı ödeyen kişinin talebi doğrultusunda sözleşme süresi içinde herhangi bir zamanda ödenebilecek katkı pay tutarıdır.

Her ay düzenli Katkı Payı Yatırın

  • Ödeyeceğiniz “asgari katkı payı” tutarı, seçilen ürünlere göre değişmektedir. En az bu tutar kadar ödeme yapabilirsiniz. Ödemelerinizde bir üst limit yoktur. 1 Ocak 2016 tarihinde yürürlüğe giren yönetmelik, kesintilere getirilen üst sınır, fon toplam gider kesintisinin iadesi gibi katılımcı lehine düzenlemeler içermektedir.
  • Yatırdığınız paranın %25'i devlet Katkısı

  • Devlet katkısı, düzenli veya toplu olarak yatırdığınız tüm katkı paylarının %25’i oranında ödenir. Katkı Paylarınızı Belirlediğiniz Fonlarda Değerlendirelim. Örneğin; aylık 200 TL ödüyorsanız adınıza her ay 50 TL, 800 TL ödüyorsanız 200 TL devlet katkısı ödenir.
  • Emeklilik Kazandığınızda Toplu Para veya Düzenli Maaş Alın


    Emekliliğe ne zaman hak kazanırım? Sistemde en az 10 yıl süreyle kalıp 56 yaşını tamamlayarak emekliliğe hak kazanabilirsiniz. Birikimlerinizi toplu olarak alabilirsiniz.

    Emekliliğinizi Hesaplayın


    Emekliliğe ne zaman hak kazanırım? Buraya tıklayıp emekliliğiniz kendiniz hesaplayabilirsiniz